trans-yaglar-sagliga-zararli

Trans yağlar (doymamış yağlar)  sağlığınız için 2 kat daha fazla risk yaratır. Trans yağlar kanızınızdakikötü kolesterol (LDL) miktarını arttırır, iyi kolesterol (HDL) miktarını düşürür.

Yüksek LDL ve düşük HDL içeren kan değerleri erkekler ve kadınlarda ölümlerin en başta gelen sebebi olan kalp hastalıkları riskini büyük oranda arttırır.

Trans yağ nedir?

Trans yağ, bitkisel yağlara hidrojen eklenmesi ile oluşan (hidrojenizasyon), yağın bozulmasını geciktiren bir işlem sonucu oluşur. Hazır yiyeceklerde trans yağ kullanmak o yiyeceğin raf ömrünü uzatır ve daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Bilim adamları bu durumdan tam olarak emin değiller fakat çalışmalar gösteriyor ki, hidrojen eklenmiş yağlar, kandaki kolesterolü diğer yağlardan daha fazla yükseltmekedir. Ayrıca hidrojenize yağların sindirimi ve emilimi de daha zorlaşmaktadır.

Hangi yiyeceklerde trans yağ vardır?

Krakerler, bisküviler, kekler gibi hazır pişmiş gıdaların bir kısmı ve kızartılmış besinler gibi yiyecekler trans yağ içerebilirler. Hamurişlerine katılan yağlar ve bazı margarinler de trans yağ içerebilirler.

Geçmiş yıllarda trans yağlar yiyeceklerde daha yüksek oranda bulunmaktaydı fakat son birkaç yılda üreticiler ürünlerde trans yağ miktarını azaltmaya başladılar. Dünyadaki çoğu üretici yiyeceğin ne kadar trans yağ içerdiğini yiyeceklerin içindekiler kısmında belirtmektedir.trans-yag-biskuvi-resmi

Hazır gıdaların etiketlerini okumak

Peki bir yiyeceğin trans yağ içerdiğini nasıl anlarız? İçindekiler kısmında trans yağ içerir yazabilir veya kısmen hidrojenize edilmiş yazabilir. Bu iki ibare aynı anlama gelmektedir. Fakat doymuş yağ veya tamamen hidrojenize edilmiş yağ içeren bir besin, trans yağ içeriyor anlamına gelmez. Bir yiyeceği hidrojene doyurma esnasında trans yağ meydana gelmez.

Doğal yiyeceklerin içinde de bir miktar trans yağ bulunabilir, fakat işlenmiş gıdalardaki trans yağların daha zararlı olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir.

Share →

One Response to Trans yağ nedir, tehlikeleri nelerdir, hangi yiyeceklerde vardır?

  1. batı belibağlı diyor ki:

    çok teşekkürler hem kısa hem güzel cevaplar var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

hastalığı