orta kulak iltihabı resmi Orta kulak iltihabı genellikle komplikasyona yol açmaz fakat iltihap sık tekrar eder ve uzun süre devam ederse ciddi komplikasyonlara da neden olabilir.

Orta kulak iltihabı komplikasyonları:

 • İşitme kaybı: Geçici ve hafif işitme kaybı orta kulak iltihabında sık görülen bir durumdur. Fakat enfeksiyon uzun sürerse veya uzun süre biriken sıvı kulakta kalırsa kalıcı ve daha şiddetli işitme kaybına neden olabilir. Bunun yanında orta kulaktaki yapılarda veya kulak zarında bir hasar varsa da kalıcı duyma kusurları oluşabilir.
 • Konuşma ve gelişme geriliği: Eğer yenidoğan ve yürümeye başlamış bebeklerde kısa süreli veya kalıcı işitme kaybı oluşursa konuşma ve sosyal iletişim kurma yetilerini kazanmalarında bir gecikme görülebilir.
 • Enfeksiyonun yayılması: Tedavi edilmeyen veya tedaviye yeterli yanıtı vermeyen enfeksiyonlar komşu dokulara yayılabilir ve tedavi daha zor bir hal alabilir. Orta kulak iltihabı mastoid adı verilen kemik çıkıntısına bulaşabilir ve kemikte hasar meydana getirebilir (mastoidit). Nadir de olsa orta kulak iltihabı memenjite neden olabilir.

Orta kulak iltihabı tedavisi:

Orta kulak iltihabı çoğunlukla antibiyotik tedavisi gerektirmez. Çocuğunuz için en iyisinin hangisi olduğuna karar vermek için yaş, enfeksiyon şiddeti ve daha birçok faktörü değerlendirmek gerekir.

Bekle ve gör: Orta kulak iltihabında şikayetler ilk birkaç günde genellikle azalır ve hastalar daha iyi hissetmeye başlarlar. çoğu durumda da hiçbir tedavi gerektirmeden 1 ila 2 hafta arasında kendi kendine iyileşmektedir. Çocuklardaki orta kulak iltihabında uzamanlar şu durumlarda 48 ila 72 saat bekleyip tedaviye öyle başlamayı öneriyorlar:

 • 6 aylıktan 2 yaşa kadar çocuklarda belirtiler hafifse ve başka hastalığı yoksa, kulak enfeksiyonu teşhisi kesin değilse
 • 2 yaşından büyük çocuklarda belirtiler hafifse ve başka hastalığı yoksa, kulan enfeksiyonu teşhisi kesin değilse

Ağrıyı geçirmek için:

 • Sıcak kompres: Ilık ve yumuşak bir havluyu etkilenen kulağın üzerine koymak ağrıyı hafifletebilir.
 • Ağrı kesiciler: Doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanın. Çocuklarda aspirin kullanımı reye sendromu ile ilişkilendirildiği için, çocuklarda kullanmamanız tavsiye edilir. Ayrıca çocuğunuz suçiçeği veya soğuk algınlığı gibi bir hastalıktan yeni yeni iyileşiyorsa asla aspirin kullanmayın. Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa doktorunuza danışın.
 • Kulak damlaları:Antipirin-benzokain (Audorex) gibi kulak damlaları ağrıyı dindirmek için yardımcı olabilir. Benzokain çok nadir fakat ölümcül olabilen, kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltan bir yan etkiye sebep olabileceği için bir sağlık profesyonelinin gözetimi olmaksızın 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Eğer hasta yetişkinse, benzokain kullanılacaksa ve daha önce benzer bir ilaç almamışsa doktora danışmasında fayda vardır.

Antibiyotik tedavisi: Eğer gerekli ise orta kulak iltihabında antibiyotiklerden yaralanılabilir. Antibotik tedavisi gerektirebilecek durumlar şunlardır:

 • 6 aydan 2 yaşa kadar çocuklar, kesin kulak enfeksiyonu teşhisi almışlarsa
 • Orta ila şiddetli kulak ağrısı çeken herhangi bir yaştaki, muhemel kulak iltihabı teşhisi almışsa
 • Muhtemel kulak iltihabı teşhisi alan ve 39 derece üzerinde ateşi olan herhangi bir yaştaki kişi

Belirtiler geçse ve şikayetleriniz kaybolsa dahi antibiyotik tedavisini doktorunuzun size önerdiği sürece ve ilaç bitene kadar sürdürün. Aksi durumda tedavide başarısızlığa ve kulağınızdaki bakterilerin antibitiğe direnç kazanmasına neden olabilirsiniz.

Share →

10 Responses to Orta kulak iltihabı komplikasyonları ve tedavisi, antibiyotikler

 1. melih675 diyor ki:

  ben 94 senesinde bir kulak iltihabı geçirdim mastoidit var dediler hacettepede ameliyt oldum. sonra kısmı işitme kybı ortaya çıktı. çok doktora gittim ama bir çözüm bulamadılar acab bunun çaresi yok mudur işitme kaybı düzelmez mi lütfen yardımcı olurmusunuz

  • feylesof diyor ki:

   Melih Bey işitme kaybı bu kadar uzun süre devam ettiyse büyük olasılıkla artık tamamen düzelme ihtimali yoktur. Ancak işitme ile ilgili birçok cihaz var, işitme kaybınız kısmi olduğu için bu cihazların size oldukça yararı dokunacaktır. Bir kulak burun boğaz uzmanına görünürseniz size daha ayrıntılı bilgi verebilir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   İyi günler.

 2. Kerem ali diyor ki:

  Bu tedavi tüm hastanelerde yapılıyormu? Yoksa devlet hastanelerinde sadece tanı koyup; Üniversite hastanelerinde mi tedavi yapılıyor? Teşekkürler.

 3. hilal duzgun diyor ki:

  benim oglum uc bucuk yasinda bir yasinda orta kulak ilhapli oldugu nu soylediler konusmasi ve gelisimini cok etkiledi iki defa ameliyat oldu simdi yeni basladi konusmaya ama her zaman kulaklarinin agridigi ni soyluyor ne yapmam gerikiyor yardimci olursanin cok sevinirim hayirli gunler

 4. eda erda diyor ki:

  ben 18 yaşındayım ve şuanda bu hastalığı yaşıyorum ve çok ağrı çekiyorum çoğu zaman sabaha kadar oturuyorum doktorun verdiği ilaçlar hiç fayda etmedi tek yaptığı şey dahada çok ağrıtmak oldu acaba ne yamam gerekiyor

 5. ismail diyor ki:

  Merhaba, ben yemek yedikten sonra kulağımdan sıvı geliyor. hem de uzun süredir, 6-7 senedir var. İşitmemde sorun yok ama nadiren sözcükleri doğru duyduğumdan emin olamıyorum. Son birkaç gündür ısrarla çevreme soruyorum, iltihap olabilir diyorlar. Bunun üzerine merak ettim de haftaya bir KBB uzmanına gideceğim. Özellikle acı biber ya da acılı herhangi birşey veya patlıcan yediğim zaman daha çok sıvı geliyor. Ne alaka ya! dediğinizi duyar gibiyim lakin; garip de olsa gerçek. Benzer belirtilere sahip olan varsa paylaşırsa sevinirim. Unutmayalım basit de gözükse benim gibi önemsemeyenler için bunlar önemli hastalıklara ait ip ucu olabilir. Var mı bu tip şikayeti olan acaba?

 6. gülay karakaya diyor ki:

  orta kulak iltahabı eklem ağrılarına sebep olabililrmi

 7. tuncay kaya diyor ki:

  ben 24 yaşındayım çocuklugumdan beri sol kulağımdan bir sıvı geliyordu doktoro gidiyordum küçükken ama çocuk oldugum için hiç birşey anlamıyordum şimdi ise kemiğin içine dolmuş amaliyat şart diyor fakat yüz felci riski varmış beni korkutuyor olmasamda tehlike olsamda tehlike bir durum var lütfen bana biri yardımcı olsun

 8. Kübra gül diyor ki:

  Grip ve öksürükle başladı hastalığım daha sonra ilaçlarla geçirmeye çalıştım fakat şiddetli kulak ağrım nedeniyle hemen doktora gittim birsürü antibiyotik iğneler vurunuyorum kaç gündür bugün ise serum yaptılar kulak damlaları ilaçlar kullanıyorum ama iki kulağımda hala duymuyo geçicekmi veya doğru tadavimi uygulanıyo bilgi verirmisiniz lutfen

 9. yakup doğan diyor ki:

  7,8 sene önce doktora gittim kulak zarının patllak oldugunu kulagıma zar dikilmesi gerektigini duymama yararı olmayacagını ama iltihaplanmaya engel olacagını ameliyat olmazsam iltihapın beynime sirayet edip menenjit olabilecegimi söylemişti,kulagımdaki iltihap rahatsız edici derecede bugün kafamın ortasında bir agrı hala geçmedi ve acayip bir mide bulantısı istifar ettim bulantı geçti ama başımın ortasındaki ağrı geçmedi kulak iltihaplanmasıyla ilgisi olabilirmi ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

hastalığı