migren-tedavisi

Migrenden muzdarip olan kişilerin hemen hemen yarısının önleyici tedaviden fayda görebilecek olmasına rağmen,günümüzde sadece 10 migrenli insandan biri bu tür bir tedavi alıyor. Eğer ayda ikiden fazla atak yaşıyorsanız, ağrı kesici ilaçlar artık fayda etmemeye başladıysa, migren atağından önce aura denilen belirtiler görülüyorsa, ataklar sizde uyuşukluk, zayıflık yaratıyorsa önleyici tedavi almanz gerekebilir.

Önleyici tedaviler migren ataklarının sıklığını, şiddetini ve uzunluğunu azaltabilir,  ağrı kesicilerin de etkinliğini arttırabilir. Çoğu durumda önleyici tedavi başağrılarını tamamen ortadan kaldırmaz ve bazı yan etkiler de görülebilir. Eğer önleyici migren tedavisinden iyi sonuç aldıysanız ve ilaçları 6 ay ile 1 yıl arasında kullandıysanız, doktorunuz ilaçları biraz azaltıp migren ağrılarının geri dönüp dönmeyeceğini görmek isteyebilir.

Migren önleyici tedavisinde kullanılan ilaçlar:

Kalp ilaçları: Yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları tedavisinde kullanılan beta blokör ilaçlar migrenin önleyici tedavisinde de kullanılmaktadır. Migren ataklarının şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olurlar. Beta blokörler migren önleyici tedavide birinci sıra ilaçlardandır. Kalsiyum kanal blokörleri de migren tedavisinde kullanılan kalp ilaçlarındandır. Özellikle verapamil (Calan, Isoptin) migren ataklarının şiddetini ve sıklığını azaltmakta etkilidir. Kalp ilaçlarının migrene neden iyi geldiğine dair kesin bir bilgi olmasa da pratikte azımsanamayacak ölçüde fayda sağlanmaktadır.

Antidepresanlar: Bazı antidepresan ilaçlar belli tür bağaşrılarını ve migreni tedavi etmekte yardımcı olarak kullanılabilirler. Migren tedavisinde en etkilileri amiltriptilin, nortriptilin (Pamelor), protriptilin (Vivactil) gibi trisiklik antidepresanlardır. Bu ilaçlar da migren önleyici tedavisinde birinci sıra ilaçlardandır. Bu ilaçlardan fayda görmeniz için depresyonda olmanız gerekmez. Diğer antidepresanlarda, SSRI denilen serotonin geri alım engelleyici ilaçlar migren tedavisinde çok etkili bulunmamıştır.

Epilepsi ilaçları: epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçların da migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azalttığı gösterilmiştir. Divalproeks (Depakote), topiramat (Topamax) ve gabapentin (Neurontin) migren hastalarında kullanılan anti epileptik ilaçlardandır. Fakat bu ilaçların bulantı, kusma, ishal, saç dökülmesi ve baş dönmesi gibi yan etkileri olabilir.

İlaç tedavisinin yanında yaşam tarzı değişiklikleri de migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltmakta faydalıdır. Kas gevşetme egzersizleri, müzik dinlemek, sıcak bir duş almak migrene iyi gelebilir. Bununla beraber az ya da fazla uyumamak, uykunun düzenli olması da migreni önlemede etkili bir faktördür. Ataklar başladığında karanlık ve sessiz bir odaya çekilip uzanmak veya uyumak da atakların çabuk geçmesini sağlayabilir.

 

Share →

3 Responses to Migrenin önleyici tedavisi ve kullanılan ilaçlar

  1. selma deniz diyor ki:

    Çok uzun yıllar migren ağrısı çektim, tedavi olmadım. ama artık ağrılar dayanılmaz olunca doktora gittim ve bana her gün kullanmam için beta blokör verdi. migren ataklarını gerçekten seyrekleştirdi onun sayesinde artık rahatım. ataklarda da kullanacağım bir ilaç verdi o kadar etkili değil ama yine de memnunum. sizin yazınız da migrenin çözümsüz olmadığını anlatıyor bu nedenle tebrik ediyorum çok güzel bir yazı olmuş.

  2. feylesof diyor ki:

    Migren tedavisi aslında kolay olmasına rağmen birçok insan bu konuda bir şey yapmıyor. Umarız bu yazılar da birilerine faydalı olmuştur.

  3. sibel yaycı diyor ki:

    Bende uzun yıllardır migren agrısı çekiyorum hatta şuan bile dayanılmaz bir agrı var, Doktora gittim antidepresan ve agrı kesici vermişti fakat verdiği antidepresan benim bütün bir günümü uykulu bir şekilde geçirmemi sagladı bende bıraktım ilacı sadece tek bir ilaçla 3 gün boyunca uyudum, migren teşhisi konuldu. Bahsi geçen beta blokör’ü doktoruma söylesem bana önerirmi veya iyi gelirmi şuan için ne olursa yapacak durumdayım sevgiler…. sibel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

hastalığı