migren ilaçları

Migren tedavisi için birçok ilaç piyasaya sürülmüştür. Bunlara ek olarak, başka hastalıkları tedavi etmek içinkullanılan bazı ilaçların da migren tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir. Migren tedavisinde kullanılan ilaçlar ikiye ayrılır:

Ağrı kesici ilaçlar( akut atak tedavisi ): Bu ilaçlar başlamış bir migren krizini tedavi etmek için kullanılır.

Önleyici ilaçlar( profilaktik tedavi ):Bu ilaçlar düzenli olarak kullanılır ve migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltırlar.

Migren tedavisinde hangi ilacın kullanılacağı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Baş ağrılarının sıklığı ve şiddeti, iş veya günlük yaşantıyı olumsuz etkileyip etkielemediği gibi faktörler tedavi seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır.

Atak Tedavisinde Kullanılan İlaçlar:

En iyi sonuç için bu ilaçlar, migren atağının geleceği hissedildiği anda alınmalıdır. İlaçları aldıktan sonra sessiz ve karanlık bir odada uzanmak da ağrının giderilmesinde yazdımcı olacaktır.

-Nonsteroid ağrı kesici ilaçlar: Ibuprofen ve aspirin gibi ilaçlar migren atağı sırasında ağrının dindirilmesine yardımcı olabilir. Migren için özel üretilmiş ve içinde aspirin, asetaminofen ve kafein bulunduran Excedrin gibi ilaçlar orta derecede migren ağrısında faydalı olabilirler. Fakat bu ilaçlar uzun süre kullanıldığında mide ülserine, mide ve bağırsak kanamalarına neden olabilir.

-Triptanlar: Şiddetli migren atakları geçiren kişilerin ilk ilaç tercihi genellikle triptanlardır. Triptanlar başağrısını rahatlatmakta, mide bulantısı ve kusma hissini gidermekte, ışık ve ses hassasiyetini azaltmakta gerçekten etkilidirler. Zolmitriptan (Zomig), sumatriiptan (Imıtrex), eletriptan (Relpax) bu ilaçlardan bazılarıdır. Bulantı, baş dönmesi ve kas güçsüzlüğü yapabilirler. Triptanların inme ve kalp krizi riski yüksek olan kişilerde kullanılması önerilmez.

-Ergot alkaloidleri: Ergotamin (Migergot) migren tedavisinde daha ucuz ama daha az etkili bir seçenektir. Migren ağrıları 48 saatten daha uzun sürenler için daha uygun bir ilaçtır. Dihidroergotamin (migranal) ise ergotamindenden daha etkili ve daha az yan etkiye sebep olan bir ilaçtır.

-Bulantı engelleyici ilaçlar: Migren atakları çoğu zaman bulantı ve hatta kusmaya neden olduğu için bulantı engelleyici ilaçlar, diğer ilaçlara yardımcı olarak kullanılabilir.

-Narkotik ilaçlar: Kodein gibi narkotik ilaçlar triptanlara veya ergot alkaloidlerine tolerans gösteremeyen bazı hastalarda migren atak tedavisinde kullanılmaktadır. Narkotik ilaçlar bağımlılık yapabilir ve genelde son çare olarak kullanılırlar.

Devamı >> Migrenin önleyici tedavisi

 

 

Share →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

hastalığı