Migren, başın değişik bölgelerinde kronik ağrılara yol açan bir hastalıktır. Migren ağrıları çok şiddetli olabilir ve günlerce sürebilir. Bazen ağrılar o kadar şiddetlidir ki, hastanın tek düşünebildiği şey yatabileceği sessiz ve karanlık bir oda bulmaktır.

Migren, auralı ve aurasız olmak üzere ikiye ayrılır. Auralı migrende, klasik migren ağrıları başlamadan önce görsel veya duyusal bazı işaretler verir. Migren atağından önce gelen bu işaretler ışık çakmaları, kör noktalar veya kol ve bacakta karıncalanmalar gibi belirtilerdir. Migren atağına genellikle mide bulantısı, kusma, seslere ve ışığa aşırı hassasiyet eşlik eder.

Migren için kesin bir tedavi olmasa da, atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak mümkündür. Eğer önceden migren için bir tedavi aldıysanız ve işe yaramadıysa tekrar doktorunuza gidip farklı bir tedavi yöntemi denemelisiniz. Çünkü migren tedavisi kişiden kişiye oldukça değişiklik göstermekte ve yaşam tarzı değişiklikleri atakların sıklığında büyük fark yaratmaktadır.

Migrenin Belirtileri

Migren genellikle çocukluk, ergenlik veya erken erişkinlik döneminde ortaya çıkar. Tipik bir migren atağı şu belirtilerin tamamını veya bir kısmını gösterir:

-Genellikle başın yarısında hissedilen orta veya çok şiddetli ağrı

-Zonklama veya damar atması şeklinde baş ağrısı

-Fiziksel aktiviteyle kötüleşen ağrı

-Mide bulantısı veya kusma

-Işık veya sese karşı hassasiyet

Migren, tedavi edilmediği takdirde 4 saatten 72 saate kadar sürebilir. Fakat başağrılarının sıklığı kişiden kişiye değişmektedir. Bazı insanlar migren atağından önce aura olarak adlandırılan belirtileri görürler ama daha yaygın olan şekil aurasız migrendir.

devamı için: >>migrenin sebepleri

Share →

2 Responses to Migren nedir, belirtileri, tedavisi

  1. Selin diyor ki:

    Bir ara bende de aşırı şekilde baş ağrısı oluyordu,migren falan olabilir diye korktum ancak doktora gittiğimde migren olmadığını öğrendim,basit bir baş ağrısıymış :)

    • sema yılmaz diyor ki:

      iyiki basit bir baş ağrısıymış migren çok kötü bende var ben her Allahın günü o acıyı yaşıyorum :/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

hastalığı