BodytrSağlıklı yaşam faaliyetleri son yıllarda neden bu kadar ilgi gördü dersiniz? Bize göre bunun birkaç sebebi olmakla birlikte, maddi olarak hedeflerine ulaşan insanların en sonunda kaçınılmaz olarak sağlıklı yaşam konusuna ilgi duyacağına kuşku yok. Yaşam standartlarını yükselten insanlar “yaşam kalitesi” değerlerini sorgulamaya başlıyor. Tam bu noktada  fark ediyorlar ki, “para, sağlık veya yaşam kalitesini satın alamıyor.”

Sağlıklı yaşam demek, sağlık açısından bir sorun veya noksanlığa sahip olmamakla birlikte, yaşam kalitesinin yükselmesi anlamını da barındırıyor. Yaşam kalitesini yükseltmek içinse iki temel ilkeye uymak gerekiyor: Sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak.

İşte bu noktada insanları bilgilendirmek ve doğru bir şekilde yönlendirmek yerine, irili ufaklı çıkar odaklarının yanıltması ve sömürüsü de başlıyor. Kitaplar, TV programları, dergiler ve internette yapılan kasıtlı yanlış bilgilendirmeler ve aldatıcı yönlendirmeler, sağlıklı yaşamak isteyen insanları maddi anlamda sömürdüğü gibi, onları daha sağlıklı değil, daha sağlıksız bir hâle getiriyor.

En doğru sağlıklı yaşam ve spor kaynağını arayan insanlar karşılarına çıkan aldatıcı sitelerden başlarını kaldırıp doğru kaynaklar aramazlarsa sağlıklı yaşam için çok sağlıksız siteleri okumaya devam ediyorlar. Siz de bu insanlardansanız artık başınızı kaldırıp çevrenizdeki tarafsız ve tam bağımsız siteleri araştırın. Böyle bir araştırma yaparsanız kuşkusuz karşınıza çıkacak en nitelikli ve ciddi yayın organı Zinde Türkiye Sağlıklı Yaşam ve Spor Dergisi’nin sitesi olan BodyTR olacaktır. Adresi:

http://www.bodytr.com

YAZILAMAYANLARI YAZIYORLAR

Zinde Türkiye dergisi, herkes biber hapı reklamı yayınlarken biber hapına karşı cephe aldı ve insanları uyardı, bu yüzden saldırılar almalarına rağmen yayınlarını kaldırmadı; sonuçta biber hapı yüzünden iki kişi hayatını kaybetti ve BodyTR’nin ne kadar haklı olduğu belgelendi. Örneğin Power Balance bilekliği satılırken Zinde Türkiye bilimsel olarak bu ürünün neden işe yaramadığını insanlara anlattı. Bunun gibi onlarca yayın yapan dergi, insanlara egzersiz konusunda da Türkçe internette yayınlanmış en nitelikli makaleleri sundu. Zinde Türkiye yazana kadar hiçbir Türkçe site, en temel hareketlerden biri olan şınavı bile doğru düzgün anlatmamıştı. Sağlıklı beslenme konusundaysa güvenilir profesörlerin yazılarını yayınlıyor yıllardır. Zinde Türkiye’de neler yok ki… Mutlaka bu siteyi düzenli olarak takip edin.

MALZEME SEÇİMİNDE YOL GÖSTERİYORLAR

Spor malzemeleri ve fitness aletleri konusunda da okurlarını bilgilendiren dergi, örneğin en iyi spor ayakkabı konusunda da sizlere yol gösteriyor ve bunu onlarca farklı ürün için yapıyor. Hiçbir markanın etkisinde kalmadan bilimsel ve tarafsız verilerle sizin en doğru seçimleri yapmanıza yardımcı oluyor. Reklamlara değil, bilimsel gerçeklere dikkatinizi çekiyor. Reklam demişken, Zinde Türkiye dergisi okurlarını yanıltabilecek hiçbir reklamı da kabul etmiyor. Sanırız tarafsızlıklarını ve güvenilirliklerini de bu şekilde koruyabiliyorlar.

OKURLARIYLA YAKINDAN İLGİLENİYORLAR

Pek çok sitede okur yorumları uzmanlar tarafından dikkate alınmaz, Zinde Türkiye dergisinde ise öyle değil. Buradaki hiç kimse yazdıkları için para almadıkları gibi, fırsat buldukça da okurlarıyla ilgileniyorlar. Siteyi biraz gezerseniz yapılan binlerce yoruma verilen binlerce cevabı göreceksiniz. Sırf bu özellikleri bile onları takip etmek için yeterli.

FORUMA ÜYE OLMAK ZOR

Site bölümü çok canlı olmasına rağmen BodyTR Forumlarına katılmak pek o kadar kolay değil ve bu da forumun hareketliliğini azaltıyor. Üye adaylarından bir başvuru yazısı isteyen forum yönetimi, başvuru yazısını kabul etmezse sizin üyeliğinizi onaylamıyor. Hangi kriterlere göre başvuru yazılarını kabul ettiklerinden emin değiliz ama ilan ettikleri son sayılara bakılırsa kabul edilen 280 üyeye karşılık kabul edilmeyen binlerce başvuru var. Forumdaki kaliteyi de bu sayede koruyabiliyorlar.

 

Zinde Türkiye

 

IN BODYTR, WE TRUST

Oldukça güvenilir olduğu için yukarıdaki esprili söyleşiyi kendisine yakıştıran dergi hakkında Ekşi Sözlük’te yazılanları okursanız Zinde Türkiye (BodyTR)’nin, nitelikli yayınları kadar “belirsiz aralıklarla” yayınlanan duyurularıyla da okurlarının yüzünü güldürdüğünü göreceksiniz. Örneğin 10 Mayıs 2011 tarihli bilgilendirme duyuru postaları şu şekildeydi:

Sevgili BodyTR okuru,

Üyesi olduğun websitesi artık sadece bir websitesi değil, aynı zamanda resmen bir dergi oldu. Nasıl oldu bu dersen anlatayım: Birkaç gün önce Kültür Bakanlığı’na yaptığımız başvuru Bakanlık tarafından incelendi ve sitemiz süreli yayın yapan bir dergi olarak onaylandı, müteakiben de sitemize bir ISSN (International Standard Serial Number: Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası) numarası tahsis edildi. Böylelikle kendi klasmanımızda yine bir ilke imza atmış olduk, matbu yayına geçmeden ISSN numarası almaya hak kazanan ilk Türkçe sağlıklı yaşam şeysi olduk (site mi desem dergi mi desem bilemedim de). Bu –Neil Armstrong’unkinin aksine– insanlık için önemsiz, bizim içinse muazzam derecede önemli bir adım oldu.

Sitemiz çok kıymetli yeni yazarlar kazandı, hoş geldin demek istersen önce bu sayfadan http://www.bodytr.com/wp-admin giriş yapabilir ardından da şu sayfada http://www.bodytr.com/category/yazarlar/yazar-listesi listenen yazarlarımızın tanıtımlarını açarak yorum bırakabilirsin.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde bir reklam aldık, aylık masrafımızın yarısı bir sene boyunca (anlaşma bu sürede iptal edilmezse) http://www.spormagazam.com sitesinin sahibi olan firma tarafından karşılanacak. Spor Mağazam sitesi BodyTR okurları için çok daha özel ve güzel indirimler de yapacak, bu konuda çalışıyorum. Bunun yanı sıra Google reklamlarından da aylık masrafımızın dörtte birini çıkartıyoruz.

Yukarıdaki bilgiler ışığında yapacağınız türev ve integral hesaplamaları sonucu yaklaşık 2,5 senedir maddi anlamda zararına bir yayın yaptığımızı fark etmişsinizdir. Şahsıma yapılan reklam teklifleri arasından, sizlerin sağlığına veya kesesine veya her ikisine de zararlı olan bir ürün veya hizmetin reklamını yayınlamayı hiçbir zaman kabul etmedim, yoksa şimdiye ne site zararına çalışırdı ne de ben İstanbul’da olurdum (Karayip Adaları’nda yaşardım). Fakat bizim için önce halkın yani kendimizin sağlığı önemli; biz kapitalist diliz! (şimdilik) :P

İşbu sebeplerle henüz kafamızdaki hiçbir sosyal sorumluluk projesini gerçekleştiremedik. Sen bize destek olmak istersen bağış sayfamıza bir göz atabilir ve kredi kartınla güvenli bir bağış gerçekleştirebilirsin:http://www.bodytr.com/2009/12/bodytrye-bagis.html

Ha, tüm bunlara rağmen karınca kararınca sizin için (“Ona küçük sürprizler yap!” düsturunca) küçük sürprizler yapmıyor da değiliz hani. Bakın mesela ikinci çekilişimizi yapıyoruz şimdi ve bu çekilişimizi de ilki gibi videoya çekip şeffaf şeffaf yayınlayacağız. Geçenki çekilişin kayıtlarını ailecek patlamış mısırla izleyenler olmuş, bizi Osman’a ve Altın Dayı’ya aday gösterenler olmuş falan. Prodüksiyon o biçim yani… Katılım 5 gün boyunca sürecek, ben olsam kaçırmazdım :P  http://bodytr.com/forum/duyurular/bodytr-hediye-cekilisleri-t572-15.html

Kal sağlıcakla,

Artı (+)

Saygı ve selamlarımla,

İlşad “Hukşat” Özkan

Not: Bir önceki bilgilendirme postamda “Hedşat” dediğimde beni “kantırcı” sananlar olmuş, onları esefle kınıyor ve DE_Dust’da yeke yek düelloya davet ediyorum…)

 

Künye

Süreli Yayının Adı: Zinde Türkiye

Üzerinde Gözüken Tam Ad: Zinde Türkiye Sağlıklı Yaşam ve Spor Dergisi

Başlığın Değişik Biçimleri: BodyTR

ISSN: 2146-3948

İmtiyaz Sahibi: İlşad Özkan

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: İlşad Özkan

Yayının genel ağ adresleri: http://www.zindeturkiye.com ve http://www.bodytr.com

Yayına Başlama Yılı: 15 Şubat 2009

Fiyatı: Ücretsiz

Temmuz Ayı Bilgilendirmeleriyse aynen şöyleydi:

Haaaaay Haaak!

Merhaba sevgili Zinde Türkiye dergisinin Karagözleri, Hacivatları, Beberuhileri, Hımhımları, Tuzsuz Deli Bekirleri…

Perdede seyrettiğin oyun güzelse arkasında, peş tahtasında yoğun bir uğraş vardır hep; çünkü iyi sahnelenen her şey birikim, emek ve özen ister. Zinde Türkiye’de ve yazarlarında da bunlar bol bol var doğrusu…

Kronolojik İşler Bunlar

Geçenki duyuruda adı mâi değil de siyah yazıldığı için Uşaklıgil’in romanına ilham veren Günlerin Köpeği bu duruma kayıtsız kalamadı ve sonunda iki satır da olsa bir tanıtım yazısı gönderdi, onun için şimdi ismi mavi mavi, masmavi. Bundan böyle yazılarına toplu olarak ulaşabileceksiniz (tabii vakit bulup da yazabilirse gurbet ellerde).

Hayri Özmeriç, Sağlık İçin Spora Başlama ve Devamı İçin Teşvik Yöntemleri yazısının ardından Sağlık İçin Spor Yapmada Uygulama Kolaylıkları yazısını da yayınladı, bunlar yetmezmiş gibi bizlere en az kendisi kadar iyi bir örnek olabilecek bir hanımefendinin söyleşisinin de özetini çıkarmak ikramında bulundu: Amerika Sağlık Bakanı Koşuyoryazısında, 65 yaşındaki ABD Sağlık Bakanı’nın koşu sergüzeştinden haberdar olacaksınız ve aerobik sporlara daha da bir sıcak bakmaya başlayacaksınız. Aerobik sporlar demişken Özmeriç’in yayınlanan son yazısını bütün sporseverler kesinlikle okusun derim: Aerobik Egzersiz Nedir, Nasıl Yapılır?

Hande Yavuz ise pek çok insanın ortak sorunu olan siyah noktalara karşı tamamen doğal bir maskeyle savaş açtı: Siyah Noktalar İçin Doğal Maske.

Son ayların en çalışkan yazarı Samime Ünlü Sonugüler ise siteyi âdeta sırtladı. Kadınlar İçin Ağırlık Antrenmanının Faydaları’nı anlattıktan sonra Fitness Aletleri / Spor Salonu Ekipmanları hakkında çok hoş bir rehberi sizler için çevirdi. Hemcinslerini de unutmayan Samime, Sağlıklı ve Güzel Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenlere dair güzel bir yazı hazırladı. Pilates konularına eğilmemizle birlikte Pilates Minderleri ve Pilates Lastikleri hakkında da yazılar yazan Samime hanım, Yüzme Boneleri konusunda da bir rehber hazırlamaktan çekinmedi. Okuması kolay ve keyifli bu yazıları yayına hazırlamaktan ben yoruldum, sanırım Samime hanım da artık biraz soluklanır derken Evde Spor Salonu Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz, bunları öğretti o bize. Sonra da Evinize Spor Salonu Kurarken Alınabilecek Spor Aletlerinden bahsetti. Bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz, gönderdiği 6 adet yazı ise tescil işlemlerini ve yayına hazırlanmayı bekliyor. Anlayacağınız Samime hanım beni pes ettirdi, ona yetiÅ Ÿemiyorum. Yaptığı katkılar için de tekrar kendisine teşekkür ediyorum.

Gillette’in Studio One Networks aracılığıyla bize ulaştırdığı son yazılarsa şunlar:

Deniz Tatili İçin Cilt Bakım Önerileri

İstanbul’da Günübirlik Tatil ve Gezi Yerleri

Şehirde Bisiklet Zamanı

ABD’li Üç Olimpik Sporcuyla Kısa Bir Söyleşi

Bu yazıları bedelsiz olarak yayınlamamızı sağlayan Abdullah Gürcan beye de buradan bol bol selam gönderiyorum.

Sitemizdeki bilim adamları arasında yaşça en küçük olmasına rağmen bilim aşkı ve azmi yönünden kimseciklerden geri kalmayan Seçkin Eroğlu ise sağda solda satılmaya başlanan güç ve denge bilekliklerini bilimsel bir yaklaşımla mercek altına aldı: Power Balance Bileklik İşe Yarıyor mu?

Zinde Türkiye yazar ailesine yakın zamanda katılan ve daha aramıza katılmadan, hatta bodytr.com bile kurulmadan yıllar önce vücut geliştirme makaleleri yazmaya başlayan sevgili Ersin Özkul ise Hedeflere Bağlı Olarak Setler Arası En ideal Dinlenme Süreleri adında harika bir yazıyla dergiye giriş yaptı. Esas iyi haber ise şu ki, Ersin’de daha onlarca sağlam yazı var ve bunları gözden geçirerek yayınlayacağız. En iyi haber de şu ki, Ersin Özkul’da yepyeni sağlam yazılar hazırlayabilecek birikim fazlasıyla var. Vücut geliştirme konusunda çok iyi bir yazar daha kazanmanın mutluluğuyla meşbuyuz anlayacağınız.

Geleceğin en güvenilir diyetisyenlerinden biri olması için dilek ağaçlarını çaputlarla mumya gibi sarmamıza sebep olanDeniz Eriş, spor salonuna kaydolmadan önce mutlaka okumanız gereken bir yazıyı çevirdi: Fitness Salonu Seçerken Dikkat Edilecek 10 Şey

Biz de sadece yazı hazırlamakla kalmayıp kurumsal ilişkilerimizi de güçlendirdik ve yeni kurulan Pilates Federasyonu’yla bir işbirliği yaptık. Yakın zaman sonra, pilates hakkında daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış enfes yazıları Zinde Türkiye’de bulacaksınız. Pilates meraklılarına şimdiden bu müjdeyi vermiş olalım.

Bir başka olayımız da artık sağlıklı yaşam olgusunu daha geniş bir bakış açısıyla ele almamız oldu. Spor malzemeleri, giyim, kişisel bakım konuları derken artık tatil ve gezi konularında da nitelikli yazılar yayınlamaya karar verdik. Bunun için Pins in My Map blogunun sahibi, şehirli bir modern seyyah olan Özlem Üçüncüoğlu’nun da yazı ve fotoğraflarıyla aramıza katılması yurdun çeşitli yerlerindeki gösteri ve törenlerle kutlandı (yalan da yok hilaf da; ben iki yerde kutladım kendi kendime).

Serkan Yimsel kreatin konusuna el attı: Kreatin (Creatine) İşe Yarıyor mu? Bu arada, kendisi 3 Temmuz 2011 Pazar günü fitness ve beslenme hakkında bir seminer verecek İstanbul’da. Katılım ücreti 50 Türk lirası, seminerdeki sunum ise paha biçilemez. Detaylı bilgi sitenin üst kısmında yayınladığımız tanıtım bandını tıklayanlara…

Özür

Yana yakıla ilkelerimize uygun sponsor arayışlarımız sürerken bir yandan da sitelere reklam yayınlatan şirketleri denemeye devam ediyoruz. Bu sebeple dün yaklaşık 10 saat boyunca sitenin üstünde göz zevkinizi bozduk, özür dileriz, oradaki o sinir bozucu küçük reklam kutusunu kaldırdık derhâl. Bunun dışında deneme amacıyla sağ taraflardaki reklamlar yayınlanmaktadır, çıkan saçma sapan (Kızılderiliyi vur! vb. fantastik şeyler) reklamları ilkelerimize aykırı olmadığı sürece engellemeyeceğiz. Bu reklam şirketini henüz karşımıza pis bir reklam çıkarmadığı için bir süre daha deneyecek ve mantıklı bir kazanç bırakırsa bunlarla çalışacağız.

Sitemizdeki hiçbir reklama asla ve asla gerçekten ama gerçekten ilginizi çekmedikçe tıklamamanız bizim için çok önemlidir. Zaten kazansak bile çoğu zaman kuruşlarla ifade edilen günlük kazancımızdan da olmayalım, bu konuya dikkat. Bu arada, reklamlar 24 saattir yayında ve 10.000 gösterime karşı 17 kuruş kazanmışız, bu gidişle 3000 sene sonra kendimize bir bisiklet alabiliriz. Böyle giderse bu reklam şirketini de bırakacağız.

Haberler, Haberler, Haberler…

Twitter sayfamız Facebook sayfamızın gösterdiği başarıyı gösteremiyor, Twitter hesapları olanlar bir el atsa mesut bahtiyar olacağız: http://twitter.com/#!/BodyTR

Bunların dışında, ilginizi çekebilecek bazı şeyler daha söyleyeyim:

Whey protein tozları konusunda internet âleminin ve aslında matbu âlemin de en iyi Türkçe yazısını yayınlamaya karar verdik. Bu yazı çok yazarlı olacak ve Zinde Türkiye’nin kuvvetli kalemleri farklarını konuşturacaklar, şimdilik bu ipucunu verelim.

BodyTR Forum’undaki üyelerimizi türlü bahanelerle bezdirmem sonucunda forumumuzdan iki üyeyi yazar olarak siteye katkı sağlamaya ikna etmeyi başardım. İsimler sürpriz olsun ama ipucu vereyim: Biri gezi konusunda yazacak ve diğeri de bize Misugi-San’ı hatırlatacak. Forumdan yazar devşirme çalışmalarım da her daim devam edecektir…

Edward Erdal Ekşi Söyleşisi’nden sonra söyleşilerin çok yararlı olabildiğini tecrübe etmiştim. Yazarımız Mehmet Oğuzcan’ın aracılığıyla fitness şampiyonumuz Neriman Kuzucu’yla bir söyleşi yaptım ve şu an elimdeki 3,5 saatlik ses kaydını deşifre etmekle de uğraşıyorum bir yandan. Yayınlandığında eşsiz bir söyleşi olacağını garanti ederim şimdiden.

Bunların dışında, geçmişte bize destek vererek bizi bu günlere getiren yazarlarımızın henüz yayınlanmamış yazılarını da inşallah vakit bulup yayınlayacağım. Şimdilik öncelik, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış yazılarımızda. Eski yazarlarımıza ve yazdıklarına ne kadar teşekkür etsek azdır: Zinde Türkiye Yazarları / Uzman Yazarları. Onlar olmasaydı biz de ülkenin en çok ziyaret edilen müstakil sağlıklı yaşam sitesi olamazdık.

Hitam

Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden, bitkileri köklerinden, saksıları diplerinden öpüyorum muhterem Hacı Cav Cavlar! Görüşmek üzere… (Bu duyuruda eser miktarda eski Türkçe yazdım, bundan sonraki duyuru da belki Türkilizce olur, değişiklik olur.)

Karagöz Evi sitesinin kurucusu kıymetli dost Hasan Hüseyin Karabağ’a saygı, sevgi ve selamlarımla. Karagöz ve Hacivat’ı yaşatmak gerekiyor…

İlşad “Aparkat” Özkan

Zinde Türkiye Sağlıklı Yaşam ve Spor Dergisi

 

 

Share →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

hastalığı