göz fotografı-göz alerjisi

GÖZDE ALERJİ

Günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri de alerjik göz hastalığıdır. Değişik alerjenler (alerjiye yol açan maddeler), gözde alerji yapabilir. Bu alerjenler en sık hava ile taşınan polenler olmakla birlikte, kontakt lens kullanımı veya bazı göz damlalarının kullanımı bile alerjik değişimlerin sebebi olabilir.

Göz alerjisinin belirtileri kanlanma, sulanma, ışığa hassasiyet, kaşınma, yanma, yabancı cisim hissi (batma), göz kapaklarında kızarıklık ve şişmedir. Böyle gözler muayene edildiğinde, göz kapaklarında şiş ve kızarık, göz kapaklarının iç yüzeyinde pütürler, göz beyazında kanlanma ve bazı kabarıklıklar, ayrıca bazen gözün saydam tabakasının olaya karışıp orada da bazı değişiklikler olduğu görülür.
Gözünde alerjik belirtiler görülen hastaların bir kısmında; burunda alerji, astım, ciltte alerjik belirtiler, egzama gibi vücudun diğer kısımlarına ait alerjiler olaya eşlik edebilir.

Gözdeki alerjik hastalıklar alerjik keratokonjonktivit, vernal keratokonjonktivit, atopik keratokonjonktivit, dev papiller konjonktivit gibi tıbbi isimler almaktadır.

Alerjik göz hastalıklarının bazıları  yıl boyu devam eder, bazıları ise mevsimseldir. Mevsimsel alerjik konjonktivitler (saman nezlesi) sıklıkla Nisan- Ağustos ayları arasında görülür ve havadaki alerjenlerle oluşur. Güneşte durmak belirtileri arttırır. Alerjik konjonktivitlerin bir türü de evdeki akarlar (mite) veya hayvan tüyleriyle olur, bu tür alerjik reaksiyonlar tüm yıl boyunca devam eder.

En çok bilinen alerjik göz hastalığı vernal keratokonjonktivittir. Vernal keratokonjonktivit mevsime bağlı ortaya çıkan, sıklıkla 5-6 yaşlarında başlayıp 20 yaşlarına kadar devam eden çocukluk ve ergenlik yaşlarının alerjik göz hastalığıdır. Hastalık daha çok sıcak ve kuru iklimin olduğu bölgelerde görülmektedir. Hastaların şikayetleri çoğunlukla ilkbahar aylarında başlayıp yaz boyu devam etmekte ve sonbaharda azalmaktadır. Ancak hastalığın ağır şekillerinde belirtiler daha azalmakla birlikte kışın da devam edebilmektedir. Vernal keratokonjonktivit en hafiften çok ağıra kadar değişik derecelerde görülebilir. Bazen sadece gözü, bazen göz kapaklarını veya hem gözü, hem göz kapaklarını birlikte tutabilir. Hastalığın en ağır şeklinde gözün saydam tabakası da etkilenir. İleri derecede vernal keratokonjonktiviti olan hastalar gözlerini açamazlar, ışığa hiç bakamazlar, göz kapakları şiş-kızarık, gözleri kıpkırmızı, sürekli sulanır ve kaşınır haldedir. Bu hastalarda göz kapağının iç yüzünde alerjiye bağlı kabarıklar oluşmuştur.

GÖZ ALERJİSİNDE TEDAVİ

Alerjik göz hastalıklarının tedavisinde, eğer alerjinin nedeni polen, hayvan tüyü gibi bilinen bir alerjen ise hastanın bu maddeye teması engellenmeye çalışılır ve hastanın bu alerjenin bulunduğu ortamlarda bulunmamasına dikkat edilir.

Alerjiye yol açan maddelerin göz ve vücuttan uzaklaştırılması ve temizlenmesi için göz çevresi ve vücudun yıkanması belirtilerin azaltılmasında yararlı olabilir. Ödem veya kaşıntıyı önlemede veya azaltmada soğuk uygulama fayda sağlayabilir. Alerjik göz rahatsızlığı olan hastaların güneşten korunması önemli bir önlemdir. Bu amaçla güneş gözlükleri ve siperlikli şapkalar kullanılmalıdır.

Hastaları rahatsız eden kaşıntı, batma, sulanma, yanma, kızarıklık şikayetleri için anti alerjik göz damlalarından faydalanılır. Ayrıca suni gözyaşı damlalarının kullanılması da hastaları rahatlatır. Bu damlaların soğuk olarak kullanılması daha etkili olmaktadır. Belirtilerin daha ileri olması durumunda kortizonlu göz damlalarını da kullanmak gerekebilir.

Burada kortizonlu göz damlalarının hastalar tarafından uzun süre, aylarca, gelişigüzel kullanılmaması gerektiğini önemle vurgulamak gerekir, çünkü kortizonlu göz damlaları uzun süre kullanıldığında katarakta yol açabilir, ayrıca daha da önemlisi göz tansiyonunu yükseltebilir. Hasta ilacı kullanmaya devam ederse geriye dönüşü olmayan görme kaybına sebep olabilir. Bu nedenle tedavi kesinlikle göz doktorunun denetimi ve takibi altında yapılmalıdır.

Göz alerjisi ile birlikte ciltte, burunda alerjik rahatsızlıklar veya astım varsa hasta ilgili uzman doktora sevk edilerek gerekli tedavisi yapılır. Gözdeki ucu açıkta olan naylon dikişler, protez ve kontakt lenslerin neden olduğu dev papiller konjonktivit adı verilen alerjik bir göz hastalığı daha vardır. Bu hastalıkta göz kapaklarının iç yüzeyinde büyük kabarıklar oluşmaktadır. Hastalığın tedavisi için öncelikle nedenin ortadan kaldırılması gerekir. Gözde alerjiye sebep olan dikiş varsa alınır, kontakt lens kulanımı bıraktırılır veya hastalığa yol açan protez değiştirilir.

Bazı göz damlalarının uzun süre kullanılması da gözde alerjinin ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Bu durumda da ilacın kesilmesi belirtilerin kaybolması için yeterli olabilmektedir.

Gözde alerji çok sık rastlanan bir durumdur. İhmal edilmeden doktor muayenesi ile tedavi uygulanırsa daha çabuk iyileşme sağlanır. Ancak kalıcı bir tedavisi yoktur, alerji yapan etkenle karşılaşıldığında tekrarlama ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle alerji yapan etkeni bulup bu maddeden uzaklaşmak çok önemlidir.

Op. Dr. Turhan SOYLU
Göz Nurunu Koruma Vakfı
Bayrampaşa Göz Hastanesi
www.gozvakfi.com

Share →

25 Responses to Göz alerjisi nedir, belirtileri, tedavisi

 1. Selami diyor ki:

  Çok kaliteli bir yazı, aradığım tüm bilgilere ulaştım. Böyle güzel yazılar paylaştığınız için teşekkürler…

 2. gökhan erdoğan diyor ki:

  benım oglumda 5 yasında gözlerı kanlanmaya başladı sımdı 12 yasında ve gözlerı cok kötü ısıga bakamıyor aşırı kanlanıyor sulanıyor sonbaharda azalıyor ama gecmıyor kullandıgım ılaçlar iyı gelmıyor bana ne tavsıye edersınız simdıden teşekkur ederım gokhan erdogan

 3. ayşegül sazaklıoğlu diyor ki:

  o kadar güzel bir açıklama yapmışsınız ki ellerinize sağlık! aradığı her şeyi burda buldum.

 4. cihan duman diyor ki:

  hocam ben 6 senedir bu hastalığı çekiyorum hangi doktora gitiysem tedavi olamadım artık kurtulmak istiyorum çok şidetli kaşınma ve kızarıklık oluyor gözüm de hangi ilaçları kulanmalıyım

  • kerem açıksöz diyor ki:

   slm bende 6 yıldır devam ediyor ve gecmıyor sen nasıl bir tedavi yaptın yardımcı olursan sevinirim

 5. levent gökdağ diyor ki:

  çok sagolun bu yazıyı yazmanız çok iyi oldu ama birşey aklıma takıldı benim gözlerim küçüklüğümden beri kanlanma ve yaşlanma oluoyr sizce bir çözümü varmı ne kadar doktor gitsem benim gözlerimin bahar alerjisi oldugunu söylüyorlar ve göz damlası veriyorlar ama hayle gözlerimde bir düzelme olmadı lütfen bu konuda bana yardımcı olurmusunuz

 6. Feyza diyor ki:

  Teşekkür ederim çok güzel bir açıklama yapmışsınız.Benim de yaklaşık 7 senedir göz alerjim var yaşım daha 19, gözlerimdekı rahatsızlığın geçmesini istiyorum defalarca doktora gittim damla kullanıyorum ama damlalarda göze zarar veriyormuş bu yüzden artık damla kullanmama gerek kalmadan alerjimin azalmasını istiyorum nasıl olabilir bu, lütfen yardım edebilirmisiniz?

 7. Berna balta diyor ki:

  Evet hastallığı çok iyi tanımladınız,bende 12 yaşımdan beri zaman zaman gözkapaklarımda pullanmalar oluyordu. Doktor tavsiyesiyle ilaçlar kullandım ama her sene hastalığım sahada ilerledi 23 yaşındayım şimdide gözlerimde kaşınma,kızarıklık,ard Arda süren hapşırık ve burun akıntısı oluyor bana yardımcı olursanız sevinirim.

 8. Mustafa diyor ki:

  Benimde yaklaşık 3 yıldır gözlerim kaşınıyor,batma hissi oluyor göz kenarında ki çapaklar ıslak bir haldegözümün içinde batıyor gibi oluyor onları çıkarmadan rahat vermiyor bana gözlerim kaşımak istemi oluyordu doktora gittigimde alerjin var dediler göz damlası verdiler kış aylarında çok olmuyor az ama genelde sıcak aylarda iyice artıyor önlem olarak güneş gözlügü kullanıyorm ve damalaların da zarar verdigini ögrendigimden beri batma hissi oldukça akşamları bir damla kullanıyroum iyi geliyor ama geçer diye ünit ediyroum bitkisel çaylara mı başvursak ne yapsak :)

 9. Bilgiday CANDAN diyor ki:

  Ben de 13 aydır bu sorunu yaşıyorum. 6. doktora gittim.Her doktor farklı damlalar yazdı. Damlalar sorunu çözmüyor,sadece etkisini azaltıyor. Önemli olan neye alerjimizin olduğunu öğrenmek bence.Kaynağı neyse onu bulup yok etmek lazım. Herkese geçmiş olsun.

 10. sevda günaydın diyor ki:

  adım sevda gözümü kapattığımda yanma oluo ve ışığa duyarlılık ne yapmalıyım

  • valanda uzman diyor ki:

   slm sevda hnm benimde sabahları kalkınca gözlerimde kanlanma oluyor fakat yarım saatte kanlanma geçiyor ve sabah kalkınca aşırı yaşlanma oluyor bu yaşlanma yüzüme burun kenarlarıma ıslaklık olarak görülüyor gece gözlerimi kapatınca yanma oluyor ..ve gözkapaklarımda kızarıklık var hemde bayaaa sorununuzu çözerseniz benide haberdar edermisiniz
   saygılar …

 11. cafer eranil diyor ki:

  cok yararli bilgiler tesekurler benimsorunum goz kapaklarim kasiniyor diprozan pomad suruyom biiraz hafifliyor

 12. gülsüm aydın diyor ki:

  Benim gözümde de batmalar oluyor, istemsiz acayip yaşarıyor ve acayip kaşınıyor. Ama kızarıklık olmuyor. 3 numara gözlük kullanıyorum acaba lens kullanırsam gözüme zarar verirmi?

 13. oguz gok diyor ki:

  hocam elinize yüreğinize sağlık gerçekten çok faydalandım.Bu tarz yazılarınızı paylaşmannızı istiyoruz:) başarılarınızın devamını dilerim

 14. Ezom Kavak diyor ki:

  İyi akşamlar,
  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.
  2005′te lasik ameliyat oldum (miyop)
  Ama gözlerimde yeniden sorun oluştu. Şimdi yine gözlük kullanıyorum – 0,75 (sağ-sol)
  Gözlerim kaşınıyordu doktora gittim. Suni göz yaşı damlası verdi. Yalnız suni göz damlası kullanırken gözlerim kapaklarım şişmeye başladı. 4. gün bırakmak zorunda kaldım. doktorum bir ay kullanmam gerektiğini söylemişti. günde 3 defa 1′er damla ile.
  Dediğim gibi göz kapaklarım şişmeye başlayınca bıraktım.
  Ama şimdi de kaşıntı çok rahatsız ediyor beni dayanamıyorum ovdum gözümü hafif kabuklanma oldu sanırım fazla ovmaktan yaktım. Ne yapabilirim korkudan makyaj da yapamıyorum.
  Lütfen bana bir şey önerin.

  • feylesof diyor ki:

   Göz yaşı damlası size alerji yapmış olabilir. Ancak göz yaşı damlası kullanmanız gerekiyorsa ve kullanmazsanız gözleriniz kuruyacak, batma ve yanmalar olacaktır. Ayrıca kuru göz enfeksiyonlara daha açık hale gelir. Bu nedenle bir an önce doktorunuza başvurun ve yeni bir göz damlası alın. İhmal etmeyin.

 15. resul elbas diyor ki:

  Benim dogustan beridir var kizariklik yanma ve kanama yasim 27 ozelve devlet hastanelerine gittim damla yazip gonderdiler ama fayda yok toz gunes cicek yesillik vb.seylerden uzak dur diyolar sadece Allah askina bi yol gosterin bana kurtulayim artik

 16. toprak diyor ki:

  Benim gozlerimin gunese alerjisi var bir turlu iyilesmedi ne yapmam lazim

 17. rojda diyor ki:

  bende yanma yok ama çocukluğumdan beri özlellikle yazın çok aşırı kaşıntı kızarıklık batma hissi var doktore gittim 18-20 yaşında geçer dediler şimdi nerdeyse 23 olacam ama hala devam ediyor damlaları bırakınca tekrar başlıyor ve bu aralar sol göz kapağım şiş ve düşüyor sol gözüm sağ gözümden daha küçük görünüyor çok korkuyorum

 18. alaattin karahan diyor ki:

  selam hocam.benim 5 yaşında bir kızım ve yeni doğan 1erkek çocuğum var gözlerini dışarı çıktığız zaman açamıyorlar güneşten açamıyorlar.bunun sebebini öğrenmek istiyoruz.vede tedavisi varmıdır.hocam bizi aydınlatıtsanız çok sevinecez.hocam size çalışma hayatızda başarılar.

 19. öemr diyor ki:

  merhaba abilerim ben 14 yaşındayım nerdeyse 4 yıldır bu hastalıktayım heralde benimki son seviyede sabahları gözlerim şişer açamam bi sürü lif çıkar gözlerimden bunun gibi doktorlar iyileşitremiyor kendi başım ayapabileceğim ilaçlı tedavi varsa lütfen söleyin

 20. enes tuysuz diyor ki:

  Çok teşekkürler yaşım 14 ve bu alerjiyi her yaz görüyorum bıktım artık çok rahatsız edici bazen sağ bazen sol gözüm bazen de ikisi birden hem kızarıyor hem kaşınıyor ve çapak yüzünden batıyor çıkan çapağı ele getirmek oldukça zor çünki gözümün içinde kayboluyor çıkardığım çapak ip gibi uzuyor çok değişik bu alerjiyi kışın görsem yeridir. Burnumda akıyor haliyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

hastalığı