demir-eksikligi-anemisiDemir eksikliği anemisi, sık görülen bir anemi türüdür. Kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımak için demire gereksinimi vardır.

Adından da anlaşıldığı gibi, demir eksikliği anemisi vücutta yeterince demir olmamasından kaynaklanır. Demir, hemoglobinin yapısında bulunur ve hemoglobinin oksijeni bağlamasını sağlar. Demir eksikliğinde hemoglobin yeterince oksijen taşıyamaz ve dokulara yeterli miktarda oksijen gitmez. 

Demir eksikliği anemisi, demir tabletleriyle kolayca tedavi edilebilmektedir. Ancak anemi iç kanama gibi bir nedenden kaynaklanıyorsa bazı ek tedaviler de gerekebilir.

Demir eksikliği anemisinin belirtileri nelerdir?

Başlangıçta demir eksikliği anemisi hafif seyredebilir ve belirti vermeyebilir. Ancak vücuttaki demir depolarının tükenmesiyle beraber anemi şiddetlenir ve belirtiler daha belirginleşir.Demir eksikliği anemisinde şu belirtiler görülebilir:

 • Aşırı yorgun hissetme
 • Soluk cilt rengi
 • Güçsüzlük
 • Nefes darlığı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • El ve ayaklarda üşüme, soğukluk
 • Dilde acıma, yaralar
 • Tırnaklarda kırılma
 • Kalbin hızlı atması
 • Toprak yeme isteği
 • Özellikle küçük çocuklar ve yenidoğanlarda iştahsızlık
 • Bacaklarda karıncalanmalar ve yorgunluk

Demir eksikliği anemisi nedenleri

Demir eksikliği anemisi, vücuda alınan demirin yetersiz olmasından veya demir kaybının alınandan fazlademir-eksikligi-anemisi-bebeklerde olmasından kaynaklanır. Demir eksikliği anemisine yol açan etkenler:

 • Kan kaybı: Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin, hemoglobinin yapısında da demir bulunur. Yani kan kaybederseniz bir yandan da demir kaybedersiniz. Şiddetli adet kanamaları olan kadınlar, demir eksikliği anemisi açısından daha büyük risk altındadır. Sindirim sistemindeki peptik ülser gibi bir nedenden kaynaklı küçük fakat kronik, uzun süreli kanamalar da demir eksikliği anemisine sebep olabilir. Ayrıca aspirin gibi non steroid anti inflamatuvar ilaçların uzun süreli kullanımı da sindirim sisteminde kanamalara, ve bunun sonucunda demir eksikliği anemisine yol açabilir.
 • Diyette yetersiz demir alımı: Vücudumuz ihtiyacı olan demiri yediğimiz gıdalardan alır. Eğer demir içeriği düşük gıdalardan oluşan bir beslenme alışkanlığınız var ise demir eksikliği yaşabilirsiniz. Kırmızı et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler gibi gıdalar demir açısından zengindir. Sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sürdürebilmeleri için küçük çocukların ve yenidoğanların da yeterli demir alması çok önemlidir.
 • Demir emiliminde bozukluklar: Gıdalarla alınan demir, ince bağırsaklarda emilerek kana geçer. Çölyak hastalığı gibi bağırsakları etkileyen hastalıklar birçok gıdanın yanında demirin de emilimini bozarak demir eksikliği anemisine yol açabilirler. Ayrıca bağırsağın bir kısmının kesilerek çıkarıldığı ameliyetlardan sonra da demir emiliminde bozukluklar görülebilir.
 • Hamilelik: Eğer demir takviyesi almazlarsa hamile kadınların büyük çoğunluğunda demir eksikliği anemisi görülmektedir. Hamilelik dolayısıyla kendi vücudunun artan demir ihtiyacı ve bunun yanında büyümekte olan fetusun demir ihtiyacı ile birleşince demir eksikliği anemisi görülebilir.

Kimler risk altında?

Bazı insanlar demir eksikliği anemisi açısından daha fazla risk altındadır:

 • Kadınlar: Adet dönemleri süresince kan kaybettiklerinden, kadınlar daha fazla risk altındadır.
 • Yenidoğanlar ve çocuklar: Yenidoğanlar ve küçük çocuklar hızlı büyüdükleri için daha fazla demire gereksinim duyarlar. Bu nedenle demir eksikliği anemisine daha yatkındırlar.
 • Vejeteryanlar: Et yemeyen insanların demir eksikliği anemisine yakalanma riski daha fazladır.Düzenli kan vericileri: Düzenli olarak kan veren insanlar da demir eksikliği anemisine yatkındırlar.

Demir eksikliği anemisi tanısı nasıl konur?

 • Kırmızı kan hücrelerinin sayısı ve rengi: Demir eksikliği anemisi olan insanların kırmızı kan hücreleri normalden küçük ve açık renkli olur.
 • Hematokrit: Kandaki hücresel elemanların tüm kana oranına hematokrit denir. Normal insanda hematokrit değeri kadınlar için 34,9 ile 44,5 arasında, erkeklerde ise 38,8 ile 50 arasındadır. Bu değerler kişinin yaşına göre değişkenlik gösterebilir.Hemoglobin: Normal hemoglobin değeri erkeklerde 13,5-17,5 g/dl, kadınlarda ise  12 ile 15,5 g/dl arasındadır. Eğer hemoglobin değerleri normalden düşükse anemi sözkonusudur.
 • Ferritin: Demir vücudumuzda ferritin olarak depo edilir.

Demir eksikliği anemisi tedavisi

demir-eksikligi-anemisi-tablet

Demir eksikliği anemisi tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle demir takviyesi amaçlıdır. Ancak hastalığın

altındayatan başka bir sebep varsa o da tedavi edilmelidir.

Demir takviyesi: Demir eksikliğini gidermek için demir tabletleri kullanılır. Bağırsaklardan demirin emilimini

arttırmak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Demir tabletlerini aç karna almak, demirin bağırsaklardan emilme oranını arttırır. Eğer midenizi rahatsız etmiyorsa demir tabletlerini aç karna almaya çalışın.
 • Demir tabletleri ile birlikte C vitamini almak da demirin bağırsaklardan emilimini arttırır. Demir tabletlerini alırken yanında bir meyve suyu içmek, demirin emilimini kolaylaştıracaktır.

Demir tabletleri kabızlığa yol açabilir. Ayrıca dışkınızın rengini siyaha boyayabilir. Demir eksikliği çabuk düzelmez. Demir tabletlerinin yaklaşık 6 ay düzenli kullanılması gerekir. Bu vücuttaki demir

depolarının tamamen dolmasını sağlar.

Komplikasyonlar

Hafif anemi, genellikle komplikasyonlara yol açmaz. Ancak tedavi edilmeden uzun süre devam ederse, demir eksikliği anemisi bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir:

 • Kalp sorunları: Demir eksikliği anemisi düzensiz ve hızlı kalp atışlarına sebep olabilir. Kandaki oksijen yetersizliğini telafi etmek için kalp vücuda daha fazla kan pompalamak zorundadır. Bu durum da kalp büyümesine ve diğer kalp rahatsızlıklarına yol açabilir.
 • Hamilelik sırasındaki sorunlar: Hamile kadınlardaki şiddetli demir eksikliği anemisi, rematüre doğumlara ve düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olabilir. Fakat bu durumdan, gebelik sırasında demir tabletleri kullanarak kolayca korunulabilir.
 • Büyüme sorunları: Bebeklerde ve çocuklarda, şiddetli demir eksikliği anemisi büyümede ve gelişmede gecikmelere neden olabilir. Ayrıca demir eksikliği anemisi enfeksiyonlara da yatkınlık yaratır.

 


Share →

21 Responses to Demir eksikliği anemisi sebepleri belirtileri tedavisi

 1. can diyor ki:

  Ben bir şey merak ediyorum doktor bana demir hapını 6 ay kullanmam gerektiğini söyledi, ben başlayalı 3 ay oldu 17 yaşındayım bu normal midir bu kadar uzun süre kullanmasam olmaz mı?

  • songül diyor ki:

   malesef kullanmak gerekiyor çü
   nkü bende aynı durumdayım demir depoları ancak 6 ayda doluyor bu yüzden düzenli içmek gerekiyor aç karnına içersen daha etkili oluyor

 2. Sena Eylül KAYHAN diyor ki:

  Merhaba ben geçen sene yaz boyu hafta da bir iğne oldum ve 7 hafta sürdü 3 ay da hem hap hem de şurup içtim. Bence kullanmalısın. Hangi neden ile olur ise olsun anemi şakaya gelmez , diğer organlarına da zarar verebilir. Ben beslenmeme dikkat etmedim üniversiteye ilk gittiğim sene yurtta kalıyordum zaten bir kaç kere bayıldım. Dikkat et , geçmiş olsun…

 3. elif yurtcan diyor ki:

  bendede demir eksikligi varmis bugun doktordan sonuclarimi aldimz ve iki kutu oroferon verdi.Bir ay boyunca sabah aksam ac karnina icmemi soyledi.Demir eksiklugini hafife almayin sakin.Cok kotu bir durum.Bas donmesi halsizlik ten renginde solukluk bunlar ciddi problemlerdir yani.İlac takviyesi herzaman icin iyidir.Ben ilac kullanmasini sevmem ams mecbur kaldim.Bugun basladim ilac kullamaya.Herkese acil sifalar diliyorum.Her ne olursa olsun herseyden once saglok diyorum:))

 4. Sinan tatlı diyor ki:

  Bende yaklaşık 4 yıldır halsizlikyorgunluk ve eklem ağrıları ile yaşıyorum daha yeni anladıkki demir depolarım bomboşmuş, şimdi demir tableti ve vitamin desteğine başladım.inşallah riski altında değilimdir yani geç kalmamışımdır.demir arttırıcı gıdalar olarak neler önerebilirsiniz?

 5. semra nefes diyor ki:

  merhaba ben 2 bucuk aydır demir ilacı kullanıyorum iki bucuk ayda demirim 20 iken 22 oldu sizce bu normalmi etrafımdakiler araştırıl diyo ama ben korkuyorum adetlerim 10 gün sürüyo ben buna bağlıyorum sizce nedir

 6. Asli Egilmez diyor ki:

  Merhaba,
  Ben de 2 ay once kan tahlilinde cok yogun demir dusuklugu oldugu tepit edildi ve o zamandan beri demir ilaci aliyorum fakat bu surecte demirim yukselmesi gerekirken cok daha dusmus, su anda demir oranim 3, bu durum nasil aciklanabilir acaba? Kendimi cok yorgun hissediyorum ve ayrica cok ciddi saclarim dokuluyor, bas donmelerim var.

 7. sinem kaya diyor ki:

  bende de demir eksikliği çıktı . insanlarda normalinde en alt sınır 70 miş benim 10 çıktı . bu korkutucumu kızlar . ve benim vucudumda yaralarda çıktı sebebi demir mi merak ediyorum sanırım banada igne verecek doktor.

  • mümine kavgacı diyor ki:

   merhaba benim demirim 9 a düşmüştü. oroferon kullandım 2 ayda 153 e çıktı. yemene dikkat etmelisin kan yapıcı gıdalar almalısın. pekmez içmeni tavsiye ederim çok işe yarıyor. geçmiş olsun.

 8. ayse diyor ki:

  Benimde iki aydir aybasim geldiginde kusuyordum mideme bagirsagima hortum atıldı ama kusmam va agrilarimin hepsi demir eksikliğinden geliyormuş ihmal etmeyin ve benim gibi olmayın.

 9. mehmet diyor ki:

  peki bu demir eksikliğini gidermek için neler yapmalıyım doktor ve haplar dışında yani neler yemeliyim hangi sebze ve meyvelerde bol demir bulur.

  • mümine diyor ki:

   mehmet bey merhaba, kırmızı et, ciğer, tavuk, siyah kuru üzüm, ceviz, pekmez gibi gıdalar yemeniz gerekiyor.

 10. ceylan özdemir diyor ki:

  ben 23 yasındayım ve 2 tane bebısım var 2. hamileliğim de ögrendım demır eksıklıgı anemısı oldugumu kan degerlerım 7.4 du hamılelıgım boyunca kan aldım ve demır seromları aldım bır sure rahattım sımdı oglum 2 yasında ve rahatsızlıklarım arttı ayrıca asırı bır sekılde cımento yıyorum tedavı olmaya karar verdım

 11. miss.nadin2008@htmail.com diyor ki:

  selam ,benim kizim 14 yasinda 3 gün oldu ,anemi hastaligi teshisi kondu,
  yapilan ,tesk sonuclarindaHB-Homoglobin-9.3
  HK-hämatokrit-31
  MCH-MCH-22
  MCHC-MCHC-30
  MCV-MCV-73
  NEUT-Neutrophile-77.0
  RDWRDW-18.4
  TRF-Transferrin-4,47
  TRFS-Transferrin-Stättiung-2
  EISE01-eisen-13
  FERRO1-Ferritin-5ng/m
  yukardaki kan tesi sonuclari ,bana hastalik hkkinda bilgi verebilirmisin ,anemi ,türü,nedirr ,hastalik tedavisi iyilestrici olurmu
  kizima ,simdilik ,bir tablet verildi Ferrum -Hausman günde bir tane ac karnina tsk ederim

 12. merve diyor ki:

  ben 18 yaşındayım aşırı derece caım toprak alçı kireç çekiyor (anlayacağınız tüm inşaat malzemesi çekiyor )doktora 2sene önce bu nedenlerle gittim doktor bana kan şurubu verdi ilacamı 2 sene içiyorum ama canım hala çekiyor tedaviye devammm

 13. havin diyor ki:

  slm bakiyorum bu demir eksikliğin tüm belirtileri var bende çok çabul yoruluyorum çok halsızım iştahım yok ve de 4 aylık hamileyım hemen doktora baş vurmam gerek geçen ay doktora gitim am herşry normal dedi tahlilerimi yapmadı ama

 14. aygül diyor ki:

  Merhaba ben 12yaşındayım ve küçüklüğümden beri kağıt yiyorum internetten araştırdım bi zararı varmı cırcır olurum fln diye demir eksikliği anemisi dediler ama ben çimento fln yemiyom kağıt derste kendimi tutamam yerim diye korkuyom deli damgası vurulur diye annemlere de söyleyemiyom bana defter almazlar diye bana yardım edin piskolojik bi sorunum mu var yoksa anemimi

  • melankolia diyor ki:

   tatlım hiç endişelenme “bana deli damgası vurulur,yok annemler defter almaz” diye. çünkü kağıt yemek sakıncalı bir durumdur. kağıdın içinde yapımında kullanılan civa(Hg) vardır. istersen araştırabilirsin. “”"civa ise vücutta birikirse ölüme dahi yol açabilir.”"”ya da ağır metal zehirlenmesi geçirebilirsin.bence ailene söyle ve hem psikologa hem de bir aile hekimine başvur.

 15. tamer diyor ki:

  bu konu hakkında bılgısı olan ıle konusabılırmıyım face adresımı kullanıyorum sadece tameer544@hotmail.com yazarsanız karsınıza cıkar eger oradan mesaj atarsanız sevınırım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

hastalığı