agiz-kokusuAğız kokusu utanç verici olabilir ve çoğunlukla endişe kaynağıdır. Mağazaların rafları ağız kokusunu geçirmek için üretilmiş sakızlar, spreyler ve diğer ürünlerle doludur. Ama bunlar sadece geçici çözümlerdir ve uzun vadede bir yarar sağlamazlar.

Bazı gıdalar, bazı hastalıklar ve bazı alışkanlıklar kötü ağız kokusuna sebep olabilir. Birçok durumda, diş sağlığına ve hijyenine dikkat ederek ağız kokusundan kurtulmak mümkündür. Eğer basit önlemler işe yaramıyorsa ağız kokusu ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Ağız kokusunun niteliği altta yatan hastalığa bağlıdır. Kendi nefesini değerlendirmek oldukça zor olduğundan birçok insan ağzının kokup kokmadığı konusunda endişe içerisindedir. Birçok kişi de ağız kokusu problemi olduğundan habersizdir. Eğer yakın çevrenizden ağzınızın kötü koktuğuna dair bir izlenim alıyorsanız ilk yapmanız gereken şey ağız hijyeninize dikkat etmektir. Yemekten sonra dişlerinizi ve dilinizi fırçalamanız ağız kokunuzu azaltacaktır. Ayrıca bol su içmek de ağız kokusunu azaltır. Bu değişiklikleri uyguladıktan sonra hala ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız bir diş hekimine gitmeniz uygun olacaktır. Diş hekiminiz ciddi bir hastalıktan şüphelenirse sizi uygun hekime yönlendirecektir.

Ağız kokusu neden olur?

Kötü ağız kokusunun sebebi genellikle ağızdaki hastalıklardır. Fakat ağız dışındaki hastalıklar da ağız kokusuna sebep olabilir. Ağız kokusu yapan etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Yiyecekler: Yiyeceklerin ağız içinde parçalanması ve dişlerin etrafında birikmesi kötü bir kokuya neden olur. Bazı yağ içerikli besinleri yemek de ağızdaki kötü kokunun başka bir sebebidir. Soğan ve sarımsak ağız kokusu yaptığı herkesçe bilinen yiyeceklerdir, fakat bunların yanında diğer sebzeler ve baharatlar da kötü ağız kokusu yapabilir. Bu yiyecekleri yedikten sonra sindirim sistemimizden emilir ve daha sonra kan dolaşımına geçer. Kan ile akciğerlere gider ve akciğerlerden nefesimize karışırlar. Yani bu yiyecekler vücuttan tamamen uzaklaştırılmadığı müddetçe ağız kokusu sürer.
  • Diş sorunları: Kötü ağız hijyeni ve dişeti hastalıkları da ağız kokusuna yol açar. Eğer dişlerinizi hergün düzenli olarak fırçalamazsanız yiyecek parçaları ağzınızda kalır, bakteri üremesine çok elverişli bir ortam sağlanır. Bu bakteriler dişlerde birikerek diş plaklarını oluştururlar ve eğer tedavi edilmezse çürüklere ve diş kaybına varan sonuçlara neden olabilirler. Bütün bu etkenler ağızda kötü koku oluştururlar. Bunun önüne geçmenin tek yolu dişleri düzenli olarak fırçalamaktır.
  • Ağız kuruluğu: Tükürük ağzınızı temizlemenize yardımcı olan bir sıvıdır. Kötü kokuya sebep olabilecek parçacıkları ağızdan uzaklaştırır. Eğer ağız kuruluğu yapan bir hastalığınız varsa tükürük salgınızın azalması ağız kokusuna sebep olabilir.
  • Hastalıklar: Ağız kokusu şikayeti olan kişilerin %10′unda, sorun ağız dışı bir nedenden kaynaklanmaktadır. Bazı kanserler ve metabolik bozukluklar sonucu ortaya çıkan kimyasallar kötü ağız kokusuna sebep olabilirler. Şeker hastalığı, karaciğer ve böbrek yetmezlikleri ağız kokusu nedeni olabilir. Ayrıca kontrolsüz şeker hastalığı meyveye benzer kokulu bir ağız kokusu yapabilir ki buna keton denilen maddeler sebep olur. Reflü hastalığı da mideden asit geri kaçması nedeniyle kötü ağız kokusuna sebep olabilir. Bunların dışında birçok ilaç da ağız kuruluğu yaparak dolaylı yoldan ağız kokusu yapabilir.
  • Burun ve boğaz sorunları: Ağız kokusunun diğer bir sebebi de burundan kaynaklanan sorunlardır. Sinüzit gibi sinüslerin boşalmasında sorunlar yaşanan durumlarda veya burun arkasından akıntı olduğu durumlarda kötü ağız kokusu görülebilri.
  • Tütün ürünleri: Sigara içmek ağız kuruluğuna sebep olur. Ayrıca kendi kötü kokusu da ağız içine siner. Sigara kullananlarda ek olarak diş ve dişeti problemleri görülmesi de daha sıktır. Ağız kokusu tedavisi

Peki ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusunun tedavisi sebeplerine göre oldukça değişkenlik gösterir. Kötü ağız kokusu eğer altta yatan hastalığa bağlı gelişiyorsa ilk önce o hastalığın tedavisi yapılmalıdır.  Eğer sorununuz dişlerle ilgili ise diş fırçalama ve sık sık ağız çalkalama sizi ağız kokusundan kurtarabilir. Ayrıca ağızdaki bakterileri öldürmek için üretilmiş gargaralar da yardımcı olabilir. Eğer dişetlerinizde bir hastalık mevcutsa ona uygun tedavi yapılmalıdır. Bunun için bir periodontiste başvurmanız gereklidir.

 

Share →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

hastalığı